Karalar’dan 600 bin Adanalıyı sağlıklı içme suyuna kavuşturacak dev proje

Karalar’dan 600 bin Adanalıyı sağlıklı içme suyuna kavuşturacak dev proje haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

2019-07-29 15:10

600.000 kişinin Yedigöze Barajı'nın temiz ve sağlıklı içme suyuna kavuşması hedefleniyor
 
Başkan Zeydan Karalar’ın projelerine destek için AB, Dünya Bankası, İller Bankası ve FRIT devrede
 
Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) kapsamında Adana Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), tarafından hazırlanan üç önemli proje hibe kapsamına alındı.
 
Kozan-İmamoğlu Yedigöze içme suyu isale hattı, Yedigöze İçme Suyu Arıtma Tesisi ve Kozan Pınargözü içme suyu isale hattı ve şebekesi projeleri için verilecek hibenin ASKİ'ye tahsis edilmesi amacıyla 25 Temmuz Perşembe günü AB delegasyonunu temsilen Adana'ya ziyarette bulunan FRIT Program Müdürü Michel Cat, Dünya Bankası ve İller Bankası personellerinin de katılımıyla ve kendilerine eşlik eden ASKİ Genel Müdürü ile birlikte söz konusu projelerin arazi, güzergah, çevre durumlarının incelemesini gerçekleştirdi. Bu amaç ile öncelik olarak Yedigöze Barajı'nda içme suyunun alınacağı noktadan başlanarak proje güzergahı ayrıntılı olarak incelendi ve güzergah boyunca katılımcılara projenin amacı, hedefleri, uygulanabilirliği anlatıldı.
 
FRIT hibe fonu kapsamındaki projeler ile yıllardır kuyudan beslenen İmamoğlu, Kozan ve daha sonraki aşamada da Ceyhan ve Yumurtalık, Çatalan suyu ile aynı kaliteye sahip olan Yedigöze Barajı'nın temiz ve sağlıklı içme suyuna kavuşacak. 
 
Toplamda 600.000 kişiyi hedef alan projelerin, FRIT fonunun ikinci dilimindeki hibeden faydalanması için ileriki zamanlarda da daha geniş katılımlı görüşmeler devam edecek.