59. Kütüphane Haftası “KÜTÜPHANEDE UMUT VAR”… TEMASINA DESTEK

59. Kütüphane Haftası “KÜTÜPHANEDE UMUT VAR”… TEMASINA DESTEK haberinin gerçek görüntüsü.

Yazdır

Betül YÜKSEKBAŞ 2023-01-07 13:16

59. Kütüphane Haftası

“KÜTÜPHANEDE UMUT VAR”… TEMASINA DESTEK

 

Merhaba Değerli Okurlarım;

Yeni, yepyeni bir yıla, 2023 yılına girmiş bulunuyoruz. Allah ömür verdiği sürece, herkesin tam tamına 365 günü var. Umarım bu günleri israf ederek değil, kendinize artıya çevirerek geçirirsiniz.Geride kalan her yıl, herkeste çeşitli duygularla sonlanıyor, en kötü duygu pişmanlık duygusu ve her yeni yıla girerken de herkeste mutlaka yeni yıla dair güzel duygular oluyor, bir umut, bir beklenti gibi…Bende, pişmanlığınızın olmadığı, beklentililerinizin yerini bulduğu, umudunuzun gerçekleştiği bir yıl diliyorum..Ve bu günkü yazımı da “Lösemili çocukların kalabalıklar içindeki yalnızlığına umut olmak elimizde!” diyen meslektaşım Müslüm Yurtseven’in yazısına ithafen yazıyorum.

1964 yılından bugüne kadar kutlanan Kütüphane Haftası’nın bu yıl 59.sunu kutlayacağız. Bir Kütüphaneci olarak her yıl bu haftayı bir heyecanla bekliyorum. Çünkü; Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü’nün (KYGM), Türk Kütüphaneciler Derneği’nin (TKD), Anadolu Üniversite Kütüphaneleri Konsorsiyumu (ANKOS) Derneği’nin, Üniversite ve Araştırma Kütüphanecileri (ÜNAK) Derneği’nin, Kütüphanelerin, Kütüphanecilerin ortak çalışmasıyla meslektaşların bir araya gelebildiği, mesleğimiz ile ilgili her türlü sorunların tartışıldığı,hızla değişen teknolojiyle küresel çapta bilgiye erişimin değerlendirildiği, bilginin geleceğe aktarımının önemine değinildiği, farklı bakış açılarının yansıtıldığı bir platform oluyor. O nedenden önemli bir hafta. Ve bu haftanın konusunun ne olacağı hep 3-5 ay öncesinden başlar. Bu sene İskenderun Teknik Üniversitesi‘nden meslektaşımız Müslüm YURTSEVEN‘in 59.Kütüphane Haftası temasına dair öneri yazısını okudum. Öyle bir yazı, öyle bir öneri ki buna duyarsız kalmam mümkün değildi. Yazının başlığı “KÜTÜPHANEDE UMUT VAR!”

Bakın size yazımın en başında dediğim gibi herkesin bir umudu var yeni yıla dair ve bu sefer kütüphaneden umut var. Ne güzel… ve Müslüm Bey’in yazısı şöyle devam ediyor “Bu yazı,Lösemili çocuklara umut olmak adına, 59. Kütüphane Haftası’na yönelik tema önerisi sunmak için yazılmıştır!”İlik nakli bekleyen o kadar çok hasta çocuğumuz var ki… Ve gerçekten de yarın hangimizin hasta olacağını bilemiyoruz!”

Nasıl güzel bir öneri, ne güzel bir farkındalık yaratmışsınız Müslüm Bey. Size katılıyorum ve eş zamanlı olarak “81 ilde Donör Ol, Çocuklara Umut Ol” etkinliğinin yararlı olacağına inanıyorum.KYGM-TKD-KIZILAY-Halk Kütüphaneleriiş birliği davetiniz umarım İLGİLİLERCE DESTEK GÖRÜRve istenen amaca ulaşılır. Bende bir Kütüphaneci olarak, bir Anne olarak, duyarlı bir vatandaş olarak sizi destekliyorum ve yazınıza dikkat çekmek için bende köşe yazımdapaylaşıyorum. https://www.bbyhaber.com/bby/2023/01/05/kutuphanede-umut-var-mslmyrtsvn

Müslüm Bey yazısında Türkiye’de İlik (kök hücre) bağışlarının Kızılay aracılığıyla yapılmakta olduğuna ve süreçlerine yer vermiş. Detaylarını lütfen verdiğim link aracılığıyla okuyunuz.

Değerli Okurlarım; “Hayat”, insanın başına ne geleceğini bilmeden yaşayıp durduğu an’dır. O nedenden duyarlı olmak her vicdanlı insanın görevidir. Yarınının ne getireceğini bilmeden; kötülükle, fesatlıkla, duyarsızlıkla yaşam süren onca insana “neyinize güvenip hala kötüsünüz” diyesim geliyor.

Hayat; onca kötünün içinde tek iyi kalsan da yaşamaya değer.

 

Sevgi ve Saygılarımla.